Základné zásady starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy, časť druhá
Pokračovanie môjho seriálu na tému „vlasová starostlivosť“. Ak si nečítala prvý diel, odporúčam začať na tomto mieste. Niektoré múdrosti z nasledujúceho textu naväzujú totiž na prvú časť, tak aby si mala jasno, o čom píšem. Napokon, skôr či neskôr by si si tak či tak prečítala aj začiatok mojich rád. Jednoducho preto, že sú naozaj dobré. 🙂
Pravidlo 5
Tradičné babské rady fungujú. Ale nie všetky
Žihľava vlasom určite pomáha. Snáď až na to, že je určite lepšie hľadať takú, čo nerastie pri rušnej križovatke v strede mesta. Naopak surové vajcia a rôzne oleje na celú noc na hlavu… To nie je najlepšia vlasová starostlivosť. Obalí to hlavu, zamastí to (prehnane a teda kontraproduktívne) pokožku a aj vankúš. A to nepomôže takmer ničomu.
Pravidlo 6
Vlasy môžu aj na dáme v rokoch vyzerať ako na tínedžerke
Podobne ako napr. nechty. Lebo oboje vyrastá stále nanovo. Preto ide o výživu – zvnútra aj zvonka – a na rozdiel napr. od pokožky, na vlasoch a na nechtoch vek nemusí byť viditeľný takmer vôbec.
Pravidlo 7
Vlasy milujú „wellness“, otužovanie a dobrú stravu
Presne rovnako ako ich majiteľky. Opláchnutie vlasov studenou vodou (aspoň úplne na záver a len opatrne, mimo zvyšku tela – ak si aj ty robíš v sprche taký ten ženský „slepačí vývar“) rozprúdi krv v pokožke hlavy. To naštartuje látkovú výmenu vo vlasových vačkoch. Navyše vlasy opláchnuté studenou vodou sa viac lesknú.
O masáži je asi zbytočné písať. Sama som ju zmienila už v prvom dieli mojich rád na tému „starostlivosť o vlasy„. Doplním teda už iba info, že masáž pokožky hlavy je ideálne robiť s prípravkom (spravidla vo forme ampuliek), ktorý hneď aj vyživí vlasové lôžka cez masážou uvoľnenú pokožku s rozprúdeným cievnym riečišťom. Tieto prípravky svojím zložením nielenže zlepšujú kvalitu vlasov, ale účinne podporujú aj rast vlasov. Samozrejme, takéto
prípravky je možné – a jednoduché – kúpiť aj u mňa
v mojom kaderníckom salóne Dominika Fabová Hair Studio v Košiciach. No a čo sa stravy týka:
vlasová starostlivosť, to je napr. sója a produkty z nej
ako tofu a pod. Fakt je, či sa nám to páči alebo nie, že vegánkam vlasy rastú rýchlejšie. To ale neznamená, že je na niečo dobré nejesť mäso. Stačí jesť viac strukovín. Obsahujú totiž izoflavonoidy. Tie sú svojim zložením podobné hormónu estrogén, podporujúcemu rast vlasov.
Pravidlo 8
Odporúčam pravidlo „20 cm a viac“
Neľakaj sa, píšem stále o vlasovej starostlivosti. 😀 😀 Ide o to, že pri fénovaní je dôležité používať nízku teplotu vzduchu a fúkať zo vzdialenosti aspoň 20cm od hlavy. Ak máš suché vlasy, používaj fén iba na pokožku hlavy. Konce vlasov pokojne nechaj vysušiť voľne. Viac som o tejto záležitosti písala v prvom dieli tohto „návodu“.
Mojim zákazníčkam, ktoré často svoje vlasy nie iba fénujú, ale aj natáčajú či naopak žehlia, odporúčam overený
prípravok na ochranu vlasov pred poškodením teplom.
Tento prípravok sa aplikuje na mokré vlasy po umytí. Filmom, ktorý na nich vytvára, ich chráni pred vysušením a ostatnými nepriaznivými účinkami nevhodne nastavených či nesprávne použitých prístrojov. Nijako však nezmenšuje účinok fénov, kuliem či žehličiek na vlasy.
Nasleduje pre dnešok posledné pravidlo, posledná rada z oblasti „vlasová starostlivosť“. Stres a jeho vplyv na výzor našich korún krásy.
Pravidlo 9
Zbav sa neverného manžela a deti dávaj často k babke
To mal tiež byť vtip. Chcem tým napísať: odstráň zo svojho života tak veľa stresu, ako sa len dá. Ja viem, píše sa to ľahko. Ale dnes už aj pubertiačky vedia, že vnútorná nervozita, strach, stres (napr. zo skúšok atď.) spôsobujú vypadávanie vlasov a ich zlú kondíciu.