Starostlivosť o vlasy a jej základné zásady, časť prvá
Čo by to bol za kadernícky web, keby sa na ňom neriešila téma „starostlivosť o vlasy“. Toto je prvý text zo série, v ktorej ti odovzdám moje dlhoročné skúsenosti. A to nie iba z pozície kaderníčky.
Ale aj z pozície a z pohľadu ženy, pre ktorú je
starostlivosť o vlasy jednou z hlavných starostí.
(Čo je pre väčšinu, ale nahlas to prizná iba málo z nás.) Samozrejme, na mysli mám teraz výlučne starosti o výzor. Nie starosti životné ako také – určite nie som natoľko povrchným človekom. Ale tento web je o ženskej kráse. A ja si pri všetkej skromnosti a vo všetkej pokore dovolím považovať sa tak trošku za jej čiastočnú ambasádorku. Tým, že sa starám nielen o krásu, ale aj o zdravie vlasov mojich klientok.
V tomto článku sa budem venovať zopár
základným pravidlám starostlivosti o vlasy.
Niekedy sa sama sebe divím, že o nich vôbec treba písať. Ale keď sa poobzerám okolo seba, mám jasno: treba. A keď vidím vlasy niektorých mojich nových zákazníčok pri ich prvej návšteve môjho kaderníctva v Košiciach, dodávam: „A pekelne“.
Pravidlo 1
„Vlasy si šampónom umy vždy len raz“ = nezmysel!
Jedno umytie nestačí. Nepočúvaj bludy o tom, že jedno umytie je šetrné k vlasom a pod. Prvé umytie odstráni len najhrubšiu špinu, prach, zvyšky laku, gélu atď. Pri druhom nanesení pokojne nechaj šampón chvíľu pôsobiť.
Niektorí (údajne) odborníci tvrdia, že vlasy sa majú oplachovať jedine v záklone ako u kaderníčky v salóne. Pretože vraj v predklone prichádza k nejakému neželanému „neviemčomu“. Pri všetkej úcte: toto už mi príde prehnané. Masáž hlavovej pokožky sa robí všetkými možnými smermi, pri umývaní sa deje detto. To je v poriadku…? Z tejto poučky by som si ťažkú hlavu nerobila. Doslova. 🙂
Pravidlo 2
Denne je možno priveľa, týždenne však primálo
Diskusia o frekvencii umývania vlasov, to je „neverending story“. Tvrdenie, že umývanie denno-denne je to najhoršie pre vlasy, nemusí platiť úplne všeobecne. Sú okolnosti, kedy je to aspoň v nejakom období nevyhnutné. Ani príliš dlhé odkladanie umytia však vlasom neprospieva. Každý by mal nájsť tú svoju ideálnu pauzu medzi jednotlivými umytiami.
Pravidlo 3
Ako je to naozaj so šampónmi proti lupinám
Áno, naozaj „zázračne“ účinkujú po jednom či dvoch prvých umytiach. Lenže to v skutočnosti nie je žiadna starostlivosť o vlasy. Háčik je totiž v tom, že tie
prípravky lupiny ani omylom neliečia, iba kryjú.
Vytvoria totiž na pokožke tenučkú vrstvu silikónu. Overíš si to jednoducho. Ak si po pár použitiach takéhoto zázraku dôkladne umyješ vlasy štandardným šampónom, lupiny sa okamžite objavia znovu. Pretože bežný šampón ten silikón zmyje a hlava je opäť v pôvodnom stave. Skutočným riešením je
dlhodobý proces používania kvalitnej vlasovej kozmetiky.
Najlepšie od kaderníčky. Napr. ja osobne mám otestované všetko, čo predávam klientkam. Za reálnym účinkom prípravkov odo mňa si teda stojím vlastným slovom.
Čo nevie úplne každý, to je fakt, že ak problém s lupinami pretrváva naozaj dlhodobo a nepomáha
dôkladná starostlivosť o vlasy a prípravky
od kaderníčky ani liečivá kozmetika z lekárne – vtedy treba navštíviť dermatológa. Za naozaj výraznou a dlhodobou tvorbou lupín môže totiž byť vážnejší kožný problém alebo (iná) choroba.
Pravidlo 4
Silikón do vlasovej kozmetiky jednoducho nepatrí
Silikónová zložka v šampónoch a v maskách na vlasy spôsobí, že vlas je ním postupne celý obalený. A to síce chvíľu môže vyzerať pekne lesklo.
Z dlhodobého hľadiska je to však pre vlas smrť
Doslova. Nedramatizujem. Takto obalenému vlasu sa nedostáva výživa, jeho stav sa zhoršuje. Je stále ťažší a napokon vypadne omnoho skôr, než by bolo žiaduce.
No a pre tvoje info: silikónové zložky sú v ingredienciách prípravkov na vlasy označované koncovkami „-cone“, „-xane“, „-conol“ a „-silane“.
Neprehliadni ani pokračovanie a teda druhý diel tohto môjho mini seriálu na tému „vlasová starostlivosť„.